Prawo spadkowe Poznań i inne miasta

Sprawy spadkowe często kojarzone są z długim i żmudnym procesem sądowym, który ciągnie się bez końca. W mojej kancelarii prawnej w Poznaniu prowadzę sprawy spadkowe związane z dziedziczonym spadkiem, czy uzyskaniem przed sądem tzw. zachowku. Prawo spadkowe to regulacje, przez które łatwiej przejść z pomocą doświadczonego adwokata. 

Doskonale wiem, że śmierć wywołuje ciężkie i skrajne emocje, a kwestie spadkowe schodzą na dalszy plan. Warto jednak bez zbędnej zwłoki podjąć odpowiednie kroki prawne i skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej, aby uniknąć późniejszych nieprzyjemnych sytuacji

Dlaczego warto mi powierzyć
sprawy spadkowe?

Jestem profesorem prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Lata praktyki pozwoliły mi zebrać bardzo wysokie kwalifikacje i ogromne doświadczenie w prowadzeniu spraw z różnorodnych dziedzin prawa. Jestem autorką licznych publikacji oraz monografii, które są cytowane przez sędziów w uzasadnieniach wyroków. Satysfakcja klientów jest moją najlepszą wizytówką. Z dobrym prawnikiem osiągniesz zamierzony cel.

W związku z tym, że jestem profesorem akademickim, przez wiele lat zdobywałam niezbędną wiedzę, dzięki której mogłam wprowadzić w nowe spojrzenie na wiele aspektów w praktyce. Moją wiedzę i umiejętności z powodzeniem przenoszę w życie i prowadzone przeze mnie sprawy spadkowe. Jestem dostępna dla klientów z Poznania i wszystkich innych miast, ponieważ umożliwiam też konsultacje prawnicze online. 

Śmierć bliskiej osoby i co dalej?

Śmierć bliskiej osoby to trudny czas dla osób najbliższych. Jednak z chwilą śmierci następuje otwarcie spadku po zmarłej osobie, po której pozostaje masa spadkowa, czyli scheda. Spadkobiercy uprawnieni do spadku są z mocy prawa. W praktyce można wyróżnić dwa sposoby dziedziczenia spadku: dziedziczenie ustawowe lub testamentowe.

Ustalenie prawowitych spadkobierców może się odbyć przed Sądem w toczącym się postanowieniu sądowym o stwierdzenie nabycia spadku, bądź przed notariuszem w formie aktu poświadczenia dziedziczenia. Jako adwokat udzielę wszystkim informacji i pomogę przejść spokojniej przez proces dziedziczenia spadku. 

Sprawy z zakresu prawa spadkowego, w których mogą się Państwo ze mną skontaktować.

ikonka prawo karne

Spadek przy pozostawionym testamencie

ikonka prawo cywilne

Założenie sprawy spadkowej

ikonka prawo rodzinne

Kompleksowe usługi prawnicze
z zakresu prawa spadkowego

W przypadku kiedy spadkodawca pozostawił po sobie ważny testament, jego otwarcie następuje w chwili odczytania jest treści przez sędziego lub notariusza. Od chwili odczytania spadku zaczynają upływać dni i terminy, które umożliwiają ewentualne odrzucenie spadku. Jednak powinieneś pamiętać, że jeśli sytuacja sugeruje, że długi spadkowe mogą przewyższać wartość spadku, w terminie maksymalnie sześciu miesięcy możesz dokonać odrzucenia spadku w całości, skutecznie unikając zadłużenia.

Istnieje również możliwość zawarcia umowy zrzeczenia się prawa do dziedziczenia spadku, jeszcze za życia spadkodawcy. Wówczas musisz pamiętać, że prawo do dziedziczenia przechodzi na kolejne pokolenia np. na dzieci lub rodziców.

Dnia 26 października 2015 roku zaczęły obowiązywać przepisy, które w pewien sposób chronią intencje spadkobierców przed nabyciem długów spadkowych. W przypadku, gdy spadkobierca nie podejmie żadnych kroków prawnych, dziedziczy spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza czyli do wysokości aktywów spadku. Natomiast jeśli spadkobierca zamierza przyjąć spadek wprost, czyli w całości lub odrzucić spadek zobligowany jest złożyć stosowne oświadczenia przed sądem lub notariuszem.