Ustalenie ojcostwa

Sprawy rozwodowe

Ustalenie ojcostwa

Ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa to jedne ze spraw, przez które pomogę Ci przejść. Jako adwokat w Poznaniu, Warszawie udzielam konsultacji prawnych, pomagam sporządzić wnioski, a jeśli sprawa mojego klienta wchodzi na drogę sądową – mogę go reprezentować. Poniżej przytaczam najważniejsze odpowiedzi na pytania o ojcostwo – przepisy prawne, które obowiązują w Polsce.

Porady prawne w kancelarii w Poznaniu, Warszawie lub online

Kto może wystąpić z pozwem o zaprzeczenie ojcostwa?

Według prawa ojcostwo dotyczy mężczyzny ujętego w tej roli w akcie urodzenia dziecka i pociąga za sobą prawa i obowiązki w stosunku do dziecka. Jest to termin różny od ojcostwa biologicznego, które nie wpływa na stosunki prawne między ojcem a dzieckiem. Pozew o ustalenie ojcostwa może złożyć zarówno ojciec, jak i matka. Może on być połączony z żądaniem alimentów na dziecko, zwrotu kosztów wyprawki dla dziecka czy nawet zwrotu kosztów utrzymania matki w okresie okołoporodowym. 

Jak długo trwają sprawy o ustalenie ojcostwa?

Ustalenie ojcostwa lub zaprzeczenie ojcostwa są sprawami, które da się zamknąć w jednej rozprawie – w zależności od stopnia skomplikowania sytuacji, a także zachowania i stanowiska stron. Jeżeli występują spory między stronami, liczba rozpraw wzrasta. Zwykle cały proces trwa kilka miesięcy. 

Porady prawne w kancelarii w Poznaniu, Warszawie lub online
Porady prawne w kancelarii w Poznaniu, Warszawie lub online

Ustalenie ojcostwa po latach – czy to możliwe?

Nie istnieją ograniczenia związane z czasem ustalenia ojcostwa. Może to dotyczyć zarówno małego dziecka, jak i dorosłego człowieka. W przypadku pełnoletniego dziecka, pozew o ustalenie ojcostwa może ono złożyć samodzielnie. Sądowe ustalenie ojcostwa jest również wykonywane po śmierci dziecka – jeśli zostanie złożony pozew. 

Adwokat z Poznania, Warszawy zajmujący się sprawami o ustalenie/zaprzeczenie ojcostwa

Prowadzę kancelarię w Poznaniu oraz Warszawie, ale pracuję z osobami z różnych stron Polski. Porad prawnych udzielam m.in. w formie online. W codziennej praktyce zajmuję się też takimi sprawami, jak np. separacje, rozwody, sprawy karne, sprawy spadkowe i sprawy cywilno-gospodarcze. 

Porady prawne w kancelarii w Poznaniu, Warszawie lub online